Alloblast kültürü aracılığı ile gençleşme işlemi bir çeşit tedavi yöntemi olarak son yıllarda daha yaygın olarak tercih ediliyor. Kişide bulunan bağ dokusu mezodermden kaynaklanır. Organizma üzerinde bulunan dokulardan biri olan bağ dokusu yaşla beraber ya da farklı etkenler nedeni ile zaman içerisinde bozulabilir. Cildin gençleştirilmesi işlemleri sırasında Alloblast tedavisi etkili sonuçlar veriyor. Bunun yanı sıra Fibrocell yöntemi de kullanılan uygulamalar arasında yer alıyor. Alloblast tedavisinin başarısındaki en önemli etken ise içerisinde yer alan milyonlarca sayıdaki kolajen ve elastin üreten fibroblast hücrelerdir.

Günümüzde birçok yöntem kullanılabilirken bunlardan biri de Fibrocell olarak adlandırılan uygulamadır. Fibroblast hücreler kişinin kendi dokularından elde edilir. Bu hücreler yüksek teknolojilerin sunduğu laboratuvar ortamlarında biyomühendislik teknikleri sayesinde çoğaltılabilir. Çoğaltılan hücreler daha sonra kişinin cildinde gereksinim duyulan bölgelere enjekte edilir. Bir çeşit tedavi yöntemi olan bu uygulama sayesinde cildin dinamik görünmesi sağlanırken fibroblast hücreleri cilt için gerekli olan rejenasyonda görev alır.

Alloblast ise allojenik bir tedavi yöntemi olarak dikkat çekiyor. Fibroblast hücreleri yeni doğan sünnet derisi vasıtası ile elde edilir. Fibroblast hücreleri yeni doğan sünnet derisinden elde edileceği zaman yüksek teknolojili laboratuvarlara gerek duyulur. Bu ortamlarda biyomühendislik teknikleri kullanılarak hücreler çoğaltılır. Çoğaltılan bu hücreler kişideki ihtiyaç duyulan bölgelere enjekte edilir. Allojenik kök hücre tedavilerinde kök hücreler hastaya transfer edilir.

Alloblast Tedavisi 

Alloblast tedavisi yapılırken birçok avantajdan yararlanılır. Öncelikle bu tedavi sırasında alerji ve yan etki gibi komplikasyonlar görülmez. Bunda etkili olan en önemli unsur ise bebeğin sünnet derisinden elde edilen fibroblast hücrelerin bebeğe özgü bir kimliğinin oluşmamış olmasıdır. Genellikle tek seans sonucunda tedaviden beklenilen sonuç elde edilir. Bununla birlikte ikinci bir seans da gerekli görülmesi durumunda yapılabilir.

Bu uygulamanın sonuçları kısa sürede kendisini belli eder. Ayrıca Alloblast yöntemi Fibrocell uygulaması ile karşılaştırıldığında oldukça hızlı sonuç vermesi bakımından öne çıkar. Alloblast allojenik fibroblast uygulaması sırasında kullanılacak olan fibroblastların genç ve sağlıklı hücreler olması uygulamanın başarısında etkendir.

Alloblast kültürü ile gençleşme uygulaması sırasında sünnet derisine gerek duyulur. Bununla birlikte her sünnet derisinin de bu işlem için uygun olduğunu söylemek olası değildir. 1 Alloblast kültürü hazırlanırken yaklaşık olarak 400 donöre gerek duyulur. Bu donörlerin sünnet derisinin serolojik testlerden geçirilmesi zorunludur.

Alloblast Uygulaması Nasıl Yapılır?

Alloblast uygulaması yapılırken hastanın klinikte olması gerekir. Bu işlem sırasında cildin uyuşturulması gerekirken topikal anestezik kremler bu iş için uygundur. Alloblast kültürünün enjekte edilmesi işlemi kısa sürede tamamlanır. İstenilen bölgeye enjekte edilen bu hücreler için tek seans yeterli olur.

Alloblast tedavisi oldukça etkili bir uygulamadır ve diğer tedavilerden çeşitli özellikleri sayesinde ayrılır. Cildin bağ dokusu zaman içerisinde tahribata uğrar. Bunda etkili olan pek çok unsur bulunurken özellikle yaşla birlikte oluşan bu değişim için çeşitli yöntemler kullanılarak çözüm üretilir.

Alloblast tedavisi kolajen ve elastin üreten milyonlarca sayıda fibroblast hücreleri aracılığı ile istenilen sonuçları verir. Ciltte oluşan yaşlanma etkilerine bağlı sarkma ve kırışıklıklar giderilmek istendiğinde Alloblast tedavisi sayesinde etkili sonuçlar elde edilebilir.