Estetik ameliyatlar

Meme küçültme ameliyatı (redüksiyon mammoplasty) yeniden şekillendirmek ve meme boyutunu azaltmak için göğüslerden doku ve derinin bir kısmının çıkarılmasıdır. Ayrıca meme başı kahverengi dokusu (areola) da, büyük olan hastalarda, daha estetik bir boyuta getirilebilmektedir.

Bazen liposuction ile de meme küçültülebilmektedir.. Memenin eğer yağ dokusu ve deri fazlalığı yoksa yalnız liposuction göğüs küçültme için yeterli olabilir.

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi ile, bir hastanede yapılır. Ameliyat genellikle 2 ila 3 saat sürer. Bir gün geceleme genellikle gerekli değildir. 

Meme Kaldırma (Mastopeksi)

Doğum ya da kilo alıp verme nedeniyle göğüste sarkma olan hastalara uygulanan yöntemdir. Genel anestezi altında 2-3 saatlik bir operasyondur. Yeterli göğüs dokusu yoksa aynı seansta hem dikleştirme hem de boyutu düzenlemek için silikon protezde yerleştirilebilir.

Ameliyatta kalan kanama ve hava artıklarını boşaltmak için 24-48 saatliğine dren dediğimiz silikon borucuklar takılabilir. Hasta ameliyattan çıkarken özel anatomik sütyen giydirilir. Ameliyattan 3 gün sonra duş almasına izin verilir.

Hareketler ağır kaldırma ya da yorucu egzersizleri içermediği sürece büyük olasılıkla, birkaç gün içinde normal çalışma ve sosyal aktivitelere devam edecektir. 3 ila 4 hafta süreyle daha ağır egzersiz ve faaliyetleri önlemek gerekebilir. 

Meme küçültme ameliyatı sonrasında göğüslerinde meme başı kahverengi ucu ile ten rengi arasında yuvarlak ve bu uçtan aşağı doğru lolipop, I kesi, İ keside denilen izler olacaktır. Yara izi zamanla solmaya başlayacaktır.