Estetik ameliyatlar

Daha çekici ve dolgun göğüslere sahip olarak özgüvenini pekiştirmek isteyen kadınlarca tercih edilen meme estetiği, son dönemde hiç olmadığı kadar rağbet görüyor. Türkiye genelinde gerçekleştirilen meme estetiği operasyonlarında yakalanan başarı ve hasta memnuniyeti oranı o kadar yüksek ki, artık Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden sağlık turizmi kapsamında ülkemize gelen hastalar bile var. Dr. Ebru DURMUŞ de İzmir meme estetiği dendiğinde akla gelen ilk klinikler arasında yer alıyor. Peki, nedir bu meme estetiği?

Tıp dilinde “mamoplasti” olarak da bilinen meme estetiğini genel olarak üç ana başlıkta toplayabilmek mümkün: Meme büyültme, meme küçültme ve meme rekonstrüksiyonu.

meme büyütme, meme estetiği

Meme büyültme operasyonu hakkında bilmeniz gerekenler

Meme büyültme operasyonu, daha büyük bir göğse sahip olmak isteyen kadınlarca tercih edilen bir cerrahi müdahaledir. Çeşitli sebeplerden dolayı kadınlar meme büyültme operasyonu gerçekleştirebilir. Göğüs büyüklüğündeki asimetrik bozukluklar, küçük göğüsler ve doğum sonrası göğüste meydana gelen değişiklikler kişilerin meme büyültme operasyonlarına ilgisini artıran etkenler arasında yer alır.

Meme büyütme operasyonlarında memenin görünüşü, boyutu ve dış hatları yeniden şekillendirilir. Operasyon kapsamında göğüs kasının üstüne veya altına yerleştirilen implantlar kullanılır. Kesi işlemi ise kolla omzun birleştiği koltuk altı bölgesinde, meme ucunun çevresinde veya göğsün hemen altından yapılır. Bu kesiler en fazla 3 santimetre uzunluğunda olduğu için ameliyat sonrası izler kolayca fark edilemez.

Göğüs implantlarında ise çoğu zaman içi tuzlu su veya silikon jel solüsyonuyla dolu, dışı ise silikonla kaplı bir protez kullanılır. Tedavi görecek kişi ne kadar büyük bir göğüs istiyorsa implant seçiminde buna karar verebilir.

Plastik cerrahi uzmanlarınca gerçekleştirilen işlem genel anestezi ile gerçekleştirildiği için herhangi bir şekilde acı hissedilmez. Ameliyat ise vakanın durumuna göre değişmekle birlikte 1-2 saat uzunluğunda sürer.
 

Meme küçültme operasyonu ile ilgili merak edilenler

Ağır ve büyük göğüslere sahip kadınlar tarafından tercih edilen meme küçültme operasyonu bazen gerçekten hayat kurtarıcı olabiliyor. Çünkü normalden daha büyük ve ağır göğüsler kişilerde sırt ve boyun ağrısına yol açabilir. Bu vakalarda zaman zaman his kaybı ve uyuşmalar da gözlemlenebilir. Meme küçültme operasyonu kapsamında fazlalık olarak değerlendirilen cilt ve göğüs dokusu yağlarla birlikte alınır.

Meme küçültme operasyonu sonrası göğüslerde hassasiyet oluşumu normaldir. Bu dönemlerde göğüs uçlarındaki hassasiyet yüzünden bebek emzirmek imkansız hale gelir. Eğer ilerde bebek sahibi olmayı planlıyorsanız ve emzirmek sizin için önemliyse, meme küçültme ameliyatını olma kararı almadan önce iyice bir düşünmeniz tavsiye edilir.

Ameliyat sonrasında çoğu kadın, büyük göğüslerin yol açtığı şikayetlerinden kurtulmuş olur.
 

Meme rekonstrüksiyonu nedir?

Kelime itibariyle “yeniden yapılandırma” anlamınan gelen “rekonstrüksiyon”, göğüs kanserine yakalanmış kadınların mastektomi işlemi sonrası alınan göğüslerinin yeniden oluşturulması için gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu prosedür kapsamında normal ve gerçek görünümlü göğüsler istenilen büyüklüğe göre yeniden oluşturulabilir. Ancak meme ucu ve etrafındaki kahverengi halka da birebir oluşturulabilir olsa da, bebek emzirmek hala imkânsızdır.

Sinir hücreleri ve süt bezleri mastektomi ile alındığı için yeniden süt üretip bebek emzirme fonksiyonları kalıcı olarak geri getirilemez.

Meme kanserine yakalandıktan sonra bir veya iki memesi alındığı için fiziksel görünüşünden rahatsız olan, kendine özgüvenini kaybeden kadınlar tarafından yapılan meme rekonstrüksiyonu işlemi; mastektomi ameliyatından sonra istenilen herhangi bir zaman diliminde gerçekleştirilebilir.
 

Göğüs dikleştirme operasyonu

Yaşlandıkça, çocuk sahibi oldukça veya çok fazla kilo verdikçe göğüsler zaman içinde sarkma yapmaya başlar. Masaj veya göğüs kasları egzersizleriyle istenilen sonuç elde edilemediği takdirde göğüs dikleştirme operasyonuna girmek gerekebilir.

Lokal anestezi, yani bölgesel uyuşturma yöntemiyle gerçekleştirilen göğüs dikleştirme operasyonları yarım saat kadar sürer. Göğüs ucunun sinir uçları ve kan damarlarıyla olan bağlantısı yeniden sağlandıktan sonra doğal ve dik görünümlü göğüsler elde edilir. Operasyon sonrası göğüs ucunun hemen üstünde ufak bir ameliyat izi kalacaktır.

Göğüs dikleştirme operasyonu hakkında merak ettikleriniz varsa, Dr. Ebru DURMUŞ ile irtibata geçerek tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Sigorta, meme estetiğini karşılar mı?

Hayır, günümüzde devlet hastanelerinde meme estetiği işlemleri gerçekleştirilemiyor. Bunun için özel kliniklerde tedavi görmeniz şart. İzmir’in en büyük ve tecrübeli meme estetik kliniği Dr. Ebru DURMUŞ sizin için de ideal çözüm yolunu sunabilir. Meme büyültme, küçültme ve meme ucu dikleştirme başta olmak üzere birçok ameliyatı başarıyla gerçekleştiren Dr. Ebru DURMUŞ 0 232 421 30 64 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Meme estetiği ücretleri ne kadar?

Göğüsleriyle ilgili plastik cerrahi işlemi gerçekleştirmek isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi, meme estetiği operasyonlarının ücretleri. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın getirdiği yeni düzenleme gereği internet üzerinden operasyonlarla ilgili ücret bilgisi vermek tamamen yasaklandı. Bunun için Dr. Ebru DURMUŞ müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek özel fiyat teklifi almanız gerekiyor.

Alacağınız fiyat teklifi göğsünüzde yapmak istediğiniz işleme göre değişiklik gösterebilir. Vakanın zorluğu da bu fiyata doğrudan etki yapacaktır.

Ameliyat sonrası iyileşme süreç nasıl?

Meme estetiği operasyonuna girmeden önce ve sonra estetisyeninizin tavsiyelerine harfiyen uymanız önem taşır. İyileşme sürecini hızlıca atlatmak istiyorsanız eve çıktıktan sonra bol ve geniş tişörtler giymeniz gerekir. Ameliyat sonrası kendinizi yorgun hissedebilir, göğüs bölgesinde ağrı çekebilirsiniz. Bu gayet normaldir. Hekiminiz reçetenize ağrı kesici yazacaktır. Bol bol istirahat etmeli ve ağır yük kaldırmaktan kaçınmalısınız. Bazı kişilerde cerrahi müdahale sonrası depresyon veya stres gibi aşırı duygusal tepkimeler görülebilir.

Duruma göre 1-2 hafta boyunca işe veya okula gitmeyi ertelemek durumunda kalabilirsiniz. Bandajların alınması sürecinde de hekiminiz sizi yönlendirecektir.
 

Meme estetiği sonrası iz kalır mı?

Yapılan tüm meme estetiği operasyonlarının en büyük yan etkisi, vücutta ömür boyu kalacak olan ameliyat izleridir. Zaman içinde kaybolmaya yüz tutan ve dikkat edilmedikçe görülemeyecek kadar küçülen bu izler asla tamamen ortadan kalkmaz. Eğer ameliyat sonrası iyileşme sürecini atlatmadan ağır yük kaldırırsanız bu yaralar daha da büyüyebilir.