terleme tedavisi

Kadın veya erkek ayırt etmeksizin yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan sorunların başında aşırı terleme rahatsızlığı geliyor. Gün içerisinde sürekli olarak terlemek ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabiliyor, uzmanlar aşırı terlemenin kalp hastalıklarından tansiyon yükselmesinde kadar bir çok çeşitli hastalığın habercisi olduğunu belirtiyor. Bugün sizlerle aşırı terlemenin nedenlerini ve terleme tedavisi hakkında hiç bir yerde bulamayacağınız bilgiler vereceğiz. Aşırı terleme hastalığını ikiye ayırabiliriz, bunlardan birisi aniden oluşan ve vücudun belirli bölgelerinde görülen terleme şeklinde olurken bir diğeri ise sıcaklığın fark etmediği, yılın her ayında yaşanan ve sürekli gerçekleşen terleme şeklidir. Günümüzde bu iki tür rahatsızlığa da çözüm bulunmuş olup kalıcı bir şekilde terleme tedavisi gerçekleşmektedir.


 

Aşırı Terleme Nedenleri

Terlemek aslında insan vücudundaki sıcaklığın sabit kalması ve korunması için oluşan fizyolojik bir olaydır. Sağlıklı birey günde 90-100 cc ter salgılarken spor veya efor sarf eden bir vücutta bu miktar 1-.1.5 litreye kadar çıkabilmektedir. İnsan vücudunda bilinen ter bezi miktarı ortalama 2 ile 3 milyon arasında olup en yoğun şekilde avuç içinde bulunmaktadır. Ter ; su, potasyum ve sodyumdan oluşmaktadır. Terleme miktarının artması ise ortamın sıcaklığı, aşırı efor ve heyecan gibi çeşitli çevresel faktörlerin oluşumu ile gerçekleşir.
 

Terleme Tedavisi Sağlık İçin Önemli

Yapılan son bilimsel araştırmalar ışığında aşırı terlemenin ciddi ve kalıcı sağlık sorunlarına neden olduğu tespit edilmiştir. Aşırı terleyen bir insan aynı zamanda vücudundan çok miktarda su kaybına da neden olmaktadır bununla birlikte ani tansiyon düşmesi, kanamalar ve kalp krizleri de aşırı terleyen insanlarda görülme riski oldukça fazladır. Uygulanan terleme tedavisi yöntemleri ile bu miktar en aza indirilmekte böylece yukarıda belirttiğimiz rahatsızlıklardan da kurtulmanıza yardımcı olmaktadır. Vücut üzerinde önemli bir rol oynayan ter bezlerinin aşırı çalışması aynı zamanda tiroid bezlerini de tetiklemektedir, metabolizmanın hızlı çalışması aşırı yorgunluğa ve halsizliğe neden olmaktadır.
 

Yazımızın devamında daha detaylı bilgi vermek ve aşırı terleme sorununa daha kesin yanıtlar bulmak için soru cevap şeklinde ilerleyeceğiz. Aşağıda yer alan sorular Dr. Ebru Durmuş Merkezine "terleme tedavisi" için gelen hastaların tedavi öncesi sorduğu soruların derlemesinden oluşmuştur. Sizde aşırı terleme hakkında farklı sorularınız varsa 0 (232) 421 30 64 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.
 

Ani Gelişen Aşırı Terleme Nedir?

Genellikle soğuk terleme olarak adlandırılan ani terleme, böbrek üstünde yer alan bezelerin aşırı ve hızlı bir şekilde uyarılması sonucu oluşmaktadır. Şeker ve tansiyon düşmesi, psikiyatri ilaçlarının kullanımı ve mide kanamaları başlıca belirtileridir.
 

Ter Neden Kötü Kokar?

Yukarıda söz ettiğimiz gibi ter içerisinde su, potasyum ve sodyum bulunmaktadır bu maddelerin birleşimi kötü kokuya neden olmaz ancak ter içerisine karışan organik maddeler bu kötü kokuyu oluşturmaktadır.
 

Geceleri Daha Çok Terleme Nedeni

Yatılan yerin daha sıcak olması, uykudan önce sıcak yiyecek ve içecek tüketilmesi, uykuda kabus görme ve örtünme gibi nedenler geceleri daha çok terlemeye neden olmaktadır.
 

Aşırı Terlemenin Çözümü Nedir?

İnsanlar aşırı terlemeye çözüm olarak kozmetik ürünler olan koltuk altı kremleri, spreyleri veya jellerini kullanmaktadır bu tür ürünler kısa vadede olumlu sonuçlar gösterse de uygulanan bölgedeki hücrelerin kapatılmasını ve terin dışarıya atılmasını engellemektedir, bu yöntem sağlıklı değildir ve uzun vadede çeşitli rahatsızlıklar doğurmaktadır. Sağlıklı bir şekilde aşırı terleme tedavisi ise iki yöntemle sağlanmaktadır, bunların birincisi ilaç yöntemi ikincisi ise cerrahi işlemlerdir.
 

Eğer sizde sadece yazın değil yıl boyunca aşırı terleme rahatsızlığı yaşıyorsanız lütfen hekime yada uzmana danışın. Özellikle kilo kaybı, göğüs ağrısı ve nefes darlığı yaşıyorsanız ciddi sorunlar oluşmadan önlemenizi almalısınız. Yaz aylarında oldukça sık yaptırılan "karın estetiği" hakkında makalemize göz atmak ister misiniz? Karın estetiği hakkındaki yazımızı http://www.drebrudurmus.com/karin-germe-ve-estetigi-nasil-yapilir adresinden inceleyebilirsiniz.