Estetik ameliyatlar

Liposuction nedir, Liposuction nasıl yapılır, Liposuction ücretleri ne kadardır gibi sorularınıza detaylı yanıtları, drebrudurmus.Com ‘da bulabilirsiniz.

Liposuction nedir ?

“Liposuction nedir “ sorusuna en iyi cevap, hiç şüphesiz “ Yağ aldırma “ ‘dır. Halk arasında yağ aldırma olarak bilinen Liposuction ( Liposakşın ) yönteminde; karın, yüz, kalça gibi bölgelerde diyet ya da zayıflama yöntemleriyle eritelemeyen fazla yağlar, uzman estetik cerrahları tarafından, cerrahi müdahale ile, vakumlanarak dışarı alınır. En fazla tercih edilen estetik operasyonların başında gelir. Liposuction ( liposakşın ) bir zayıflama ya da kilo verme yöntemi değildir. Hamilelik, dengesiz beslenme, kalıtımsal özellikler gibi nedenlerle vücudun bazı bölgelerinde ortaya çıkan bölgesel yağlanmaları düzeltme işlemidir.
 

Liposuction ( Liposakşın ) nasıl yapılırLiposuction ( Liposakşın ) nasıl yapılır ?

Liposuction ameliyatı, sadece yağları aldırmak için değil, aynı zamanda vücudu şekillendirmek için de yapılır. Operasyon yapılacağı gün, aç gelinmesi yani midenin boş olması gerekiyor. Uzman bir anestezist nezaretinde, hastaya genel anestezi yapıldıktan sonra liposakşın operasyonuna geçilir. Gıdı ve kol altı gibi küçük bölgelerde lokal anestezi yapılabilir. Onun dışında genel anestezi yöntemi uygulanır.

Operasyon yapılacak bölgeye lazer ışınları gönderilerek, yağ dokusu parçalanır. Parçalanan katı haldeki yağ parçaları sıvılaştırılır ve kanüller vasıtasıyla negatif basınç verilerek dışarı çekilir. Klasik liposuctiona göre çok daha küçük kesikler yapıldığı için, liposakşın sonrası iz sorunu yaşanmamaktadır. Liposakşın yapılan bölgenin büyüklüğüne göre, operasyon sonrası hasta kontrol amaçlı bir gece hastane de misafir edilir. İlk gece çok hafif bir ağrı hissedilebilir. Ancak ağrı kesici ve serum verilerek atlatılır. Ertesi gün hasta taburcu edilir ve birkaç gün dinlendikten sonra normal yaşantılarına dönebilirler. İlk 3 hafta korse kullanılması tavsiye edilir. Çünkü lazerle yapılan liposakşın operasyonu sonrası 2 ay daha, vücutta yağ parçalanma işlemi devam eder. Üçüncü aydan sonra vücut normal seyrine döner ve 6. ayda vücuttan ödemler tamamen atılır.
 

Liposuction hangi bölgelere yapılır ?

Lazer liposakşın, cilt altında yağ barındıran her bölgeye uygulanabilir. Bu bölgeler kısaca;

* Karın

* Bel

* Sırt

* Basen

* Bacaklar

* Alt bacak

* Ayak bilekleri

* Dizlerin iç bölgeleri

* Kollar

* Çene altı ( Gıdı )

Ayrıca, erkeklerde jinekomasti ( meme büyümesi ) tedavisinde de lazerle liposakşın yöntemi kullanılır. 

 


Kimler liposuction yaptırabilir ?

Liposakşın; diyet ya da spor ( aerobik, fitness, koşu, yürüyüş vs. ) ile atılamayan lokal yağ fazlalıklarını almak için yapılan bir vücut şekillendirme operasyonudur. Özellikle bölgesel yağlanma sorununun çözümünde etkilidir. 15 yaşını bitiren herkese uygulanabilir. Geçtiğimiz senelerde, liposuction için başvuran fazla kilolu hastalara, diyet ve sporla fazla kilolarından kurtulup tekrar gelmeleri söylenirdi. Ancak teknolojinin ilerlemesiyle ortaya çıkan Lipoliz ( yağ parçalama ) yöntemi sayesinde, beklemeden liposakşın operasyonu yapılabilmektedir.

Kalp ya da akciğer sorunu ve şeker hastalığı olanlar için liposakşın riskli olabilir. Böyle sağlık sorunları olanlar, liposuction operasyonu öncesinde cerrahi uzmanı ile görüşüp muayene olmaları gerekmektedir.


Liposuction sonrası neler yapılmalıdır ?

Teknolojiyle birlikte gelişen liposakşın yöntemleri sayesinde, operasyon sonrası görülen morarma, şişme ya da cilt sorunları, en asgari düzeyde yaşanmaktadır. Bunlarda zaman içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Liposakşın sonrası hastalara, ilk 3 hafta genellikle korse giymeleri tavsiye edilir. Böylece ciltte sarkmaların önüne geçilmiş olur. Ayrıca yine ilk iki ay operasyon yapılan bölgeler fazla yorulmamalı, düzenli bir beslenme programı uygulanmalıdır. Bu gibi durumlarda ameliyatı gerçekleştiren uzman cerrah, size yapmanız ve yapmamanız gerekenleri söyleyecektir.
 

liposuctionLiposuction zararları nelerdir ?

Liposakşının bilinen bir zararı yoktur. Kilo vermek için uygulamayı düşünenler için hayal kırıklığı yarattığından, psikolojik etkisinden söz edilebilir. Ayrıca sigara kullananlarda, operasyon sırasında ve sonrasında bazı yan etkiler görülebilir.


Liposuction fiyatları nedir ?

Liposakşın fiyatları; uygulamayı yapacak estetik cerrahın uzmanlığına, operasyonun yapılacağı estetik merkezinin kalitesine, operasyon yapılacak olan bölgenin büyüklüğüne, alınacak yağ miktarına göre değişkenlik gösterir. Liposuction fiyatları ve detaylı bilgi için 0 (232) 421 30 64 numaralı telefondan bizi arayabilir ya da [email protected] e posta adresinden mail yazabilirsiniz.

Liposuction ile ilgili sık sorulan sorular ve cevapları

Liposuction hakkında internette yapılan yorumlar, sorular ve bizlere ulaşan mesajlar arasından en çok merak edilenleri drebrudurmus.com olarak sizler için derledik.

Liposuction ile kilo verilir mi ?

Liposuction, bir zayıflama ameliyatı değildir. Operasyon sonrası fazla yağlar alınacağından, bir miktar kilo kaybı mutlaka olacaktır. Ancak bu ameliyatın asıl amacı, fazla yağlardan dolayı oluşan kötü görüntüyü ortadan kaldırmak ve cildi sıkılaştırmaktır. Yani liposakşın, kilo vermek için uygulanmaz.


Liposuction sonrası kilo alınır mı ?

Liposuction, bölgesel yağlanmayı ortadan kaldırır. Dolayısıyla genel bir zayıflama olmayacağı için, operasyondan sonra kilo alımı ya da vücudun farklı bölgelerinde yağlanma meydana gelebilir. Dengeli ve düzenli bir beslenme, spor ve çeşitli egzersizler ile, kilo alma ya da yağlanma sorununun önüne geçebilirsiniz.


Liposuction çeşitleri nelerdir ?

vaser liposuctionLiposuction, 3 şekilde uygulanır. Bunlar;

* Turmescent Liposuction yönteminde; Uygulama sonrasında yaşanabilecek kanama ve rahatsızlıkları en aza indirmek için, operasyon yapılacak bölgeye anestezik bir solüsyon sürülerek, o bölgenin şişmesi sağlanır.

* Ultrasound Liposuction yönteminde; Ultrason enerjisi yardımıyla yağ dokusu gevşetilir ve daha büyük yağ miktarları dışarı atılır.

* Laser Liposuction yönteminde; Smartlipo ( Slimlipo ) isimleriyle ismindeki lazer teknolojileri kullanılır. Ayrıca liposcupture teknikleri de bu yöntem içerisinde yer alır.


Liposuction ameliyatı ne kadar sürer ?

Operasyon yapılacak olan bölgenin büyüklüğüne göre, 1 ile 4 saat arası sürmektedir.


Liposuction sonrasında iz kalır mı ?

Lazerli Liposakşın uygulamasında, kanüller vasıtasıyla çok küçük kesikler atılarak operasyon yapıldığı için, hemen hemen hiçbir iz kalmaz. Bazı durumlarda belli belirsiz, çok silik izler oluşabilir.


Liposuction sonrasında ağrı olur mu ?

İlk birkaç gün çok hafif ağrılar olabilir. Ancak ağrı kesicilerle bu ağrı ortadan kaldırılır.


Liposuction ameliyatı öncesi neler yapılmalıdır ?

Operasyon öncesi lokal ya da genel anestezi uygulanacağından, hastaların mutlaka genel bir sağlık kontrolünden geçmesi gerekir. Operasyonu yapacak olan uzman cerrahın önereceği ilaçlar kullanılmalı, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi gerekmektedir. Bazı hastalara sigara içmemeleri de önerilmektedir.


Lazer liposuction ve klasik liposuction arasındaki farklar nelerdir ?

Lazer liposuction tekniğinde, operasyon yapılan bölgede travmatik durumlar ya da kanama olmaz, daha az ağrı hissedilir. Ciltte sarkmalar olmaz. Hafif bir şişme dışında yan etkisi yoktur. Operasyon sonrasında bandaj uygulamasına gerek olmaz.

Klasik liposakşın yönteminde ise, daha çok ağrı hissedilir. Operasyon sonrası izler kalabileceğinden, vücudun kıvrım noktalarıyla, iç çamaşırı altında kalan bölgelerde uygulanır. Uygulama esnasında kanama olabileceğinden, hastalara kan verilmektedir. Uygulama sonrası ciltte sarkmalar meydana gelebileceğinden, çeşitli dalga boyundaki lazer ışınları kullanılmalı ve cilt toparlanmalıdır.


Lazer lipoliz nedir ?

Halk arasında yağ parçalama olarak bilinen lazer lipoliz, belirli bölgelerdeki yağların parçalanarak, vücut tarafından emilmek için bırakılması işlemidir. Güvenli bir uygulamadır ve operasyon sırasında ve sonrasında kanama olmaz. Çene altı ve kolların iç kısımlarına uygulanır. Sınırlı bir etki yaptığı için, küçük bölgelerde tercih edilir.


“ Lazer liposuction ” ve “ lazer lipoliz ” arasındaki farklar nelerdir ?

Lazer lipoliz yağ parçalama, lazer liposuction yağ aldırma işlemidir. Liposakşın, hem yağların parçalanmasını hem de dışarı atılmasını sağlar. Lipoliz daha küçük ve sınırlı bölgelere uygulanmasına rağmen, liposakşın daha büyük bölgelere uygulanabilir.


Liposuction yaptıranların yorumları nelerdir ?

Liposakşını bilinçli olarak yaptıranların yorumları genel anlamda olumludur. Çünkü operasyonun ne için yapıldığının ve sonuçlarının neler olabileceğinin bilincindedirler. Fakat zayıflamak için liposakşın yaptıranların yorumları genellikle olumsuz olmaktadır. Bunun yanında, operasyon sonrası kilo almayacağını düşünenler de, olumsuz yorumlarda bulunuyorlar.


Liposuction ve diğer tüm estetik uygulamalar Dr. Ebru DURMUŞ’da

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, Op. Dr. Ebru Durmuş’un sahibi olduğu estetik merkezi, yılların tecrübesi ile estetik ve güzellik alanında sizlerin yardımına hazır. Ameliyatlı ve ameliyatsız estetik, saç ekimi, lazer epilasyon, liposakşın, meme küçültme ve meme büyütme operasyonları, genital estetik, leke ve kırışıklık tedavisi gibi tüm sorunlarınız için, irtibat numarasından bizlere ulaşabilir, randevu talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca web sitemiz ve Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya hesaplarımızdan da bilgi alabilirsiniz.