estetik guzellik

Cilt üzerinde farklı nedenlerden dolayı lekeler oluşabilmektedir. Doğal cilt renginden daha farklı ve koyu olan bu lekeler kişilerin günlük hayatını da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Her ne kadar sağlık açısından ciddi bir zararı olmasa da özellikle yüz bölgesinde bulunan lekeler insanın öz güveninde kırılmalara neden olmaktadır bu nedenden dolayı leke tedavileri günümüzde en sık yapılan estetik operasyonlarından birisidir.

Güneş ışınları, yaşlılık, hamilelik, değişik hormon tedavileri ve doğum kontrol hapları gibi ilaçlar melanin adı verilen ciltteki rengi belirleyen maddenin artışına yol açar böylece cilt üzerinde lekeler oluşur. Oluşan bu lekeler kimi zaman genetik kimi zamanda sonradan oluşmaktadır ayrıca yaşlılıkta cilt üzerindeki lekelerin artması daha olasıdır. Günümüzde en sık rastlanan dört leke türünü detaylı bir şekilde inceleyelim.
leke tedavileri
Doğum Lekeleri : Gebelik öncesinde kullanılan doğum kontrol hapları, hamilelik sırasında oluşan hormonsal değişiklikler ve psikolojik etkenler leke oluşmasına neden olmaktadır.

Güneş Lekeleri : Güneşin altında uzun süreli kalanlarda ve her hangi bir güneş kremi kullanmayanlarda görülen lekeler cildin bu ışınlardan kendini koruması için derinin kalınlaşması sonucu oluşur.

Alerji Lekeleri : Cilde sürülen kremlerden yada alınan gıdalardan dolayı oluşan çoğu zaman cilt üzerinde kızarıklıklara ve su toplamasına neden olan alerjik lekeler devamlı olarak ortaya çıkarsa mutlaka tedavi gerektirmektedir.

Çil Lekeleri : Burun çevresi ve yanaklarda sıkça görülen beyaz yada koyu renkli lekeler mevsimsel olarak farklılık göstermektedir.

Leke Tedavileri ve Yöntemleri
Estetik merkezimiz ilk olarak cildinizde meydana gelen lekelerin neden kaynaklandığını bularak tedavi yöntemini buna göre belirlemektedir. Burada önemli olan konu lekenin oluşma sebebi ve uygulanacak tedavi yöntemleridir. Leke tedavisi uygulanırken Dr. Ebru DURMUŞ merkezi olarak siz değerli müşterilerimize farklı tedavi yöntemleri uygulamaktayız. Fraksiyonel lazer tedavi yöntemi, Dermaroler , Peeling ve Radyo frenkası gibi tedavi yöntemi uygulayarak cildinizde meydana gelen lekelerin kısa süre içerisinde ortadan kaybolmasını sağlayacağız. Uzman doktorlarımız bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Cilt Lekelerinin Oluşmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?
Cildinize özen gösterdiğiniz ve temiz tuttuğunuz sürece lekelerin oluşumunu önleyebilirsiniz ancak bu kesin bir yöntem olmayabilir. Cildinizi temiz tutmadığınız taktirde sadece leke değil akne ve sivilce sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Güzelliğinizi gölgede bırakacak her türlü etkenden kurtulmak ve daima en iyi sonuçlara ulaşmak için gerekli olan en iyi leke tedavileri arasından sizlere uygun olanının belirlenmesi sonucunda en iyi sonuçları alabilirsiniz.

Leke Tedavilerinde Kullanılan Yöntemler
Dr. Ebru DURMUŞ olarak kullandığımız üç etkili leke temizleme yöntemi sayesinde sizde pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Mezoterapi, kimyasal peeling ve CO2 ile Lazerle leke tedavileri yöntemlerini güvenle uygulatabilirsiniz.

CO2 ile lazerle leke tedavileri
Lazerle leke tedavisinde, renk maddesine etki eden lazerler ile cildi soyarak yenileyen lazerler kullanılıyor. Bu sayede çok kısa sürede atış yapan lazerler renk hücrelerinde renk maddesini patlatarak etkili oluyor. Bu kadar kısa sürede atış yapıldığı zaman sadece renk maddesi zarar görüp, çevre dokudaki hücrelerde bir zarar oluşmuyor. Bu tür lazerler aynı zamanda cilt yenilemesini sağlama özelliğine sahiptir.

Mezoterapi
Mezoterapi, ciltteki güneş lekeleri için kullanılan, deri altına küçük miktarlarda C vitamini, glutation, transexamic asit, pyriivic asit, somon gibi antioksidan maddeleri enjekte ederek leke rengini açan bir uygulamadır.

Kimyasal Peeling
leke tedavisi ve yöntemleriÇok farklı kimyasal peeling uygulamaları mevcut. Kullanılan peeling ürünleri, pigment üreten hücrelerin pigment sentezini baskılayarak, kolajen sentezini arttırarak ve hücre yenilenmesini sağlayarak leke tedavisinde etkin olurlar. Kullanılan ürüne göre peeling aralığı 7 ila 20 gün arasında değişiyor. Seans sayısı ise yine tedaviye ve cildin vereceği reaksiyona göre 2 ila 6 seans arasında değişebiliyor. İşlem sırasında hafif bir yanma ve batma hissi oluşabilir. Bu sebeple lokal soğutma uygulanıyor. İşlemden sonra normal günlük hayata devam ediliyor. Düzenli uygulanan seanslar sonucunda ince çizgiler ve kırışıklar giderilebilir. Ciltteki kahverengi lekeler yani pigment düzensizlikleri giderilebilir. Sivilce izleri tedavi edilebilir.