Meme Dikleştirme Ameliyatı ya da göğüs dikleştirme operasyonları çeşitli nedenlerle yapılabilir. Estetik bir müdahale olan bu tür opersayonlar sayesinde bedende orantılı bir görüntü elde edilebilir. Kişinin estetik kaygı nedeni ile bu tür operasyonları talep etmesi gerekli olabileceği gibi deformasyona bağlı olarak da işlem uygulanabilir.

Göğüslerin ideal formlarda olması bireyin özgüven duygusunu güçlendirir. Göğüslerde oluşan deformasyon da meme dikleştirme ameliyatı sayesinde ortadan kaldırılabilmektedir. Göğüslerin deformasyona uğraması birçok nedenden kaynaklanabilir.

Doğumla birlikte ve emzirmeye bağlı olarak göğüsler formunu kaybedebilir. Yaş faktörü de memelerde oluşabilecek deformasyonda etkili bir unsurdur. Hızlı kilo alıp verme dokularda sarkmaya bağlı şekil bozukluklarına yol açabileceğinden obezite gibi problemler de meme dikleştirme ameliyatlarının nedenleri arasında yer almaktadır.Meme dikleştirme ameliyatı tıpta mastopeksi olarak bilinen bir operasyondur ve hasta kısa sürede istediği formda sağlıklı göğüslere sahip olabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesinde Yapılması Gerekenler

Yetişkin bireyler için uygun olan meme dikleştirme ameliyatı en sık başvurulan estetik operasyonlar arasında yer almaktadır. Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesinde Yapılması Gerekenler hastanın kısa sürede toparlamasına yardımcı olurken operasyonun sonuçlarını da olumlu yönde etkiler.

Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde ve sonrasında sürecin doğru yönetilmesi operasyonun başarısı üzerinde etkilidir. Bu sebeple titiz bir sürecin takip edilmesi gerekir. Öncelikle hastadan bazı tetkikler istenir. Ultrason ve momografi tetkikleri ameliyat öncesinde hazırlanır. Bunun yanı sıra hastanın kan tahlilleri alınır. Ameliyat öncesi anestezi doktorunun kontrolleri de tamamlanması gereken işlemlerden bazılarıdır.

Bu tür ameliyatlar genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Plastik cerrahlar tarafından yapılan operasyon öncesi hastanın genel sağlık durumu tetkik edilmektedir. Hasta ameliyat öncesinde dinlenmiş vaziyette olmalıdır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı estetik bir operasyondur. Deformasyona bağlı şekil değişikliklerinde ya da bazı durumlarda hastanın küçük göğüslere sahip olması halinde estetik kaygılarla yapılabilen bu tür operasyonlar yetişkin bireyler için uygundur. Meme Dikleştirme Ameliyatı Kimlere Yapılır? Genellikle merak uyandıran konular arasında ilk sırada yer alır.

Ciltte oluşan sarkmalar, doğum ve emzirmeye bağlı form bozuklukları, obeziteden kaynaklanan sık kilo alıp verme problemlerinin yol açtığı şekil bozuklukları meme dikleştirme ameliyatlarında en sık karşılaşılan nedenler arasında yer almaktadır. Estetik cerrahi açısından uygun olan hastalarda bu tür operasyonlar kolaylıkla yapılabilmektedir. Hastanın bu operasyon için 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı İçin Hangi Teknikler Kullanılır?

Mastopeksi yani meme dikleştirme operasyonlarında cerrahi işlmeler uygulanır. Bu tür operasyonlar cilt altına slikon koyularak veya meme dokusu alınarak yapılmaktadır. Kişinin memesi küçükse bu durumda cilt altına slikon koyulması gerekir. Memenin büyük olduğu durumlarda ise fazla meme dokusunun alınması söz konusu olmaktadır. Meme Dikleştirme Ameliyatı İçin Hangi Teknikler Kullanılır? Konusu bu tür operasyonları yaptırmak isteyenler açısından sıklıkla merak edilir.

Kişinin ruhsal sağlığı açısından gerekli olabilen bu tür operasyonlar estetik kaygıların varlığına bağlı olarak talep edilebilmektedir. Fiziksel sağlığı bu tür operasyonlara uygun olan kadınlarda meme dikleştirme operasyonları kolaylıkla yapılabilir.

Meme Dikleştirme İşlemleri İçin Cerrahi Operasyon 

Kadinlarda zaman zaman estetik kaygıların oluşmasına yol açan memelerdeki sarkma ve deformasyonlar cerrahi operasyonlar ile kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. Meme Dikleştirme İşlemleri İçin Cerrahi Operasyon yapılacağı zaman hastanın fiziksel ve ruhsal sağlığının tetkik edilmesi gerekir.

Bu tür operasyonlar genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Cerrahi operasyonun yaklaşık olarak 2 saat sürmesi söz konusudur. Bu süre hastanın gereksinimlerine bağlı olaarak bir miktar artıp azalabilir.

Operasyon sonrasında hastanın kurallara uyması, sağlıklı bir beslenme düzeni, gerekli bakımların yapılması sonucunda kısa sürede normal hayata dönmek mümkündür.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme dikleştirme operasyonu cerrahi bir müdahaledir. Operasyon öncesi gerekli tetkiklerin tamamlanması ile hastanın koşulları bu müdaahaaleye uygunsa kısa sürede işlmeler yapılabilir. Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır? Sorusu birçok hasta için merak edilenlerden biridir.

Operasyonun ardından 4. Gün sonunda hastanın duş almasına izin verilir. Kolların omuz üzerine kaldırılmaması ve üç haftalık sürede buna dikkat edilmesi gerekir. Ağır fiziksel aktiviteler iyileşme sürecinde hastaya önerilmez. Bu sebeple yorucu spor aktiviteleri, ağır kaldırma gibi eylemlerden uzak durulması önerilir.

Ameliyattan sonra bir süre yüz üstü yatılmamalıdır. Operasyondan sonra denize girmek için 40 günün geçmesi gerekir. Spor yapmak isteyenler doktorun önerisi dahilinde ve hafif sporlar yapmalıdır. Göğüs bölgesini sıkan kıyafetler ve çamaşırlar iyileşme sürecinde önerilmeyen durumlardır.

Ameliyatın ardından kısa bir süre sonra hasta ayağa kalkabilmektedir. Operasyonun 3. Gününden itibaren gerekli pansumanların yapılması önerilir. Bu süreç aynı zamanda genel kontrollerin yapıldığı aşamayı kapsar.

Operasyonun ardından yaklaşık 3 aylık bir süre geçtkten sonra memelerde istenilen formun oluştuğu görülebilir. Ortaalama olarak 3. Ve 6. Aylarda hastanın kontrolleri yapılmaktadır. Bir yılın sonunda da momografi ve ultrason gibi tettkikler yenilenerek meme dokusu kontrol edilmektedir.